SIA "Heliks DS"                  Drošības sistēmu serviss                 Rīga, Dārzciems
Mob.tālr... +371..29241895

E-pasts:     heliks@heliks.lv      

  
 

      

 

Apsardzei

Apsardzes signalizācijas iekārtas, projektēšana, montāža, apkopes.

     
 

 Apsardzes signalizācija

 
 

 Apsardzes bezvadu signalizācija

 
 

 Piekļuves kontrole

 
 

 Integrēta apsardzes un piekļuves kontroles sistēma

 
 

 Perimetra apsardzes sistēmas, IS staru barjeras, Mikroviļņu barjeras, Žogu signalizācija

 
     
     

 

PAR APSARDZES SISTĒMĀM - VIKIPĒDIJA

Apsardzes sistēma ir sistēma, kas paredzēta, lai atklātu ielaušanos - neatļautu ienākšanu - ēkā vai teritorijā. To sauc arī par apsardzes signalizāciju, drošības sistēmu, signalizācijas sistēmu, ielaušanās atklāšanas sistēmu, perimetra apsardzes sistēmu u.c.
Ielaušanās (apsardzes) signalizācija tiek izmantota dzīvojamo, tirdzniecības, rūpniecības un militāro īpašumu aizsardzībai pret ielaušanos (zādzība) vai īpašuma bojājumu, kā arī personu aizsardzībai pret iebrucējiem. Auto signalizācija  aizsargā transportlīdzekļus un to saturu. Cietumos arī izmanto drošības sistēmas, lai kontrolētu ieslodzītos.
Apsardzes signalizācijas sistēmas kalpo vienotam mērķim - aizsardzība pret zādzībām un uzbrukumiem; kombinētas ( apsardzes un ugunsdrošības ) sistēmas nodrošina gan uguns gan ielaušanās aizsardzību. Ielaušanās signalizācijas sistēmas var apvienot arī ar slēgtas (CCTV) televīzijas uzraudzības sistēmu, lai automātiski ierakstītu iebrucēju darbības, un ar piekļuves ACCESS sistēmu, lai piekļūtu elektriski aizslēgtām durvīm. Sistēmas var but nelielas, sākot ar nelielu apsardzes signalizāciju līdz sarežģītai integrētas apsardzes sistēmai ar datoru uzraudzību un kontroli.
 Sensoru veidi
  - Pasīvie infrasarkanie detektori;
 -  Ultraskaņas detektori;
 -  Mikroviļņu detektori;
 -  Fotoelektriskās barjeras;
 -  Stikla plīšanas detektori;
 -  Dūmu, karstuma un oglekļa monoksīda detektori;
 -  Vibrācijas vai inerces sensori;
 -  Pasīvā magnētiskā lauka atklāšanas sensori;
 -  Elektriskā lauka sensori;
 -  Mikroviļņu barjeras
 -  Mikrofona sistēmas
 -  Stiepļu žogu sistēmas
 -  Optiskā kabeļa vibrācijas sistēmas;
Sistēmas savienojumi:
 -  Vadu apsardzes signalizācijas sistēmas
 -  Bezvadu (radio ) apsardzes  sistēmas
 -  Hibrīdas apsardzes signalizācijas sistēmas.

Visvienkāršākā signalizācija sastāv no viena vai vairākiem sensoriem, lai atklātu iebrucēju, un brīdinošas ierīces, kas norāda ielaušanos. Tomēr, tipiskas telpas drošības signalizācijas ietver šādas sastāvdaļas:
  - Telpu vadības bloks (PCU), vai panelis: "processors" , tas uzrauga sensoru ieejas, apsardzes statusu, un ieslēdz signālu par ielaušanos.
 -  Sensori: Ierīces, kuras atklāj ielaušanos. Sensorus var novietot pa  aizsargājamās teritorijas perimetru, tā iekšpusē vai kombinēti. Devēji var atklāt iebrucēju ar dažādām metodēm, piemēram, atvēršanas uzraudzība durvīm un logiem , vai, uzraugot (tukšu) aizslēgtu telpu pret kustību, skaņu, vibrāciju, vai citiem traucējumiem.
 -  Brīdināšanas ierīces: Tie norāda trauksmes stāvokli. Visbiežāk tie ir zvani, sirēnas, un / vai bākugunis. Brīdināšanai ierīces kalpo diviem mērķiem - brīdinājums iemītniekiem par ielaušanos, un indikācija par objektu pārvietošanos vai stāvokli.
 -  Tastatūras: mazas vadības ierīces, parasti sienas, kas nodrošina cilvēka saskarsmi ar sistēmu. Papildus pogām, tastatūras parasti satur indikatorus, nelielus displejus, vai abus.
 -  Savienojumi starp sastāvdaļām. Tas var būt ar vadiem , vai bezvadu -radio, IP, GSM u.c..
 -  Papildus pašām apsardzes sistēmām, tiek piesaistīta fiziskā apsardze vai uzraudzības dienests. Gadījumā, ja apsargājamās telpas kontrolē centrālā novērošanas stacija ( apsardzes postenis ) apsargi stacijā saņem signālu un atbilstoši rīkojas, piemēram, sazinoties ar īpašniekiem, paziņojot policijai, vai nosūtot apsardzes brigādi uz objektu. Šādus signālus var pārsūtīt, izmantojot īpašas signalizācijas līnijas, tālruņa līnijas, vai internetu.
Sensoru tipi:

   Pasīvie infrasarkanie detektori

  Pasīvos infrasarkanos sensorus izmanto, lai noteiktu kustību.  Pasīvais infrasarkano staru (PIR) kustības detektors ir viens no visbiežāk izmantotajiem sensoriem mājsaimniecību un mazo uzņēmumu vidē. Tie piedāvā pieejamu un uzticamu funkcionalitāti. Termins pasīvais attiecas uz faktu, ka detektors nerada vai neizstaro savu enerģiju, tas uztver tikai atklātu siltuma enerģiju kuru izstaro vai atstaro citi objekti.
Stingri ņemot, PIR sensori neatklāj kustību, drīzāk tie atklāj pēkšņas temperatūras izmaiņas konkrētā punktā. Ielaušanās brīdī temperatūra paaugstināsies no istabas temperatūras līdz ķermeņa temperatūrai, un tad atkal atpakaļ. Temperatūras izmaiņa izraisa nostrādi.
PIR sensori var tikt uzstādīti pie sienas vai pie griestiem, un darbības lauks var būt šaurs"punkta" detektori līdz 360 grādu leņķim. PIR detektoriem nepieciešama barošanas sprieguma padeve papildus atklāšanas signāla ķēdei.

Ultraskaņas detektori
Izmanto frekvencēs no 15 kHz līdz 75 kHz, šie aktīvie detektori pārraida ultraskaņas viļņus, kas ir nedzirdami cilvēkiem. Doplera nobīdes princips ir pamatā darbības metodei, kura biežuma maiņas konstatēšana ir saistīta ar objekta kustību.  Diviem nosacījumiem jānotiek, lai sekmīgi atklātu Doplera notikumu izmaiņu:
        -  Ir jābūt objekta kustībai uz vai prom no uztvērēja,
        -  Objekta kustībai jārada izmaiņas ultraskaņas frekvencē  attiecībā pret raidīšanas frekvenci.
Ultraskaņas detektori izstaro ultraskaņas signālu aizsargājamā teritorijā . Skaņas viļņi atstarojas no cietiem priekšmetiem (piemēram, apkārtējās grīdas, sienas un griestiem) un tad atgriežas uz uztvērēju. Jo ultraskaņas viļņi tiek nosūtīti pa gaisu, un cietu virsmu objekti parasti atspoguļo lielāko daļu no ultraskaņas enerģijas, bet mīkstās virsmas uzsūc visvairāk enerģijas.
Ja virsmas ir stacionāras, atstaroto viļņu frekvence būs vienāda ar nosūtīto frekvenci. Pēc frekvences izmaiņas biežuma izmantojot Doplera principu, personai vai objektam virzoties uz vai prom no detektora. Šāds notikums izsauc trauksmes signālu. Šī tehnoloģija ir uzskatāma par novecojušu, un šie detektori netiek plaši pielietoti.

Mikroviļņu detektori
Šīs ierīces raidītājs izstaro mikroviļņus un atklāj jebkādus atstarotus mikroviļņus vai konstatē starojuma intensitātes samazināšanos, izmantojot uztvērēju. Raidītājs un uztvērējs parasti apvienoti  vienā korpusā (monostatic) iekštelpu pielietojumā, un atsevišķos korpusos (bistatic)  āra apstākļos. Lai samazinātu viltus trauksmes šīs detektora veids parasti ir apvienots ar pasīvo infrasarkano detektoru"PIR+MV" vai "Dualtec" signalizāciju.
Mikroviļņu detektori reaģē uz atstarotās enerģijas nobīdes biežumu, fāzes nobīdi, vai  pēkšņu atstarotās enerģijas līmeņa samazināšanos. Kāda no šīm ietekmēm var norādīt uz kustību vai ielaušanos.

Foto-elektriskas barjeras. ( IS barjeras )
Fotoelektriskās staru sistēmas pārraida redzamu vai infrasarkano staru kūli pāri teritorijai, kuru nepieciešams apsargāt un šie stari var tikt traucēti. Lai uzlabotu atklāšanas platību, barjeras bieži tiek kombinētas no diviām vai vairāk. Tomēr, ja iebrucējs ir informēts par tehnoloģijas klātbūtni, no tām var izvairīties. Tehnoloģija var būt efektīva tāldarbības noteikšanas sistēma, ja uzstāda trīs vai vairāk līmeņus, kur raidītāji un uztvērēji ir kombineti, lai izveidotu žogam līdzīgu barjeru. Sistēmas ir pieejamas gan iekštelpu, gan āra izpildījumā. Lai novērstu nelegālas pretdarbības barjeru darbības bloķēšanai no pārkāpēju puses var izmantot diferencētus gaismas avotus.
Stikla plīšanas detektori
Stikla plīšanas detektors var izmantot iekštelpu aizsardzībai. Stikla plīšanas akustiskie detektori tiek uzstādīti tiešā tuvumā stikla rūtīm un nostrādā no skaņu frekvences kas ir tuva ar stikla plīšanas frekvencei.
Seismiskie stikla plīšanas detektori, parasti sauc par "šoka sensoriem" ir atšķirīgi, jo tie ir uzstādīti uz stikla rūts. Ja stikls saplīst tas rada īpašas šoka frekvences, kas izplatās caur stiklu un bieži caur loga rāmi un apkārtējām sienām un griestiem. Raksturīgi, visintensīvāk radītās frekvences ir no 3 līdz 5 kHz, atkarībā no stikla veida un plastmasas starpslāņa klātbūtnes. Seismiskie stikla plīšanas detektori "sajūt" šīs šoka frekvences un savukārt rada trauksmes stāvokli.
Vibrācijas (kratītšanas) vai inerces sensori
Tehnoloģija balstās uz nestabilu mehānisko kontaktu, kas ir daļa no elektriskās ķēdes. Kad kustības vai vibrācijas rodas, nestabils kontakta elements kustas pārtraucot strāvas plūsmu, kas izraisa trauksmi. Ierīču tehnoloģijas mainās, un tās var būt jutīgas pret dažādu līmeņu vibrācijām. Katrā gadījumā pareizi jāizvēlas konkrētu sensoru, lai tie būtu vislabāk piemēroti dažāda veida apstākļiem.
Samērā jaunos sensoros izmanto pjezoelektriskas sastāvdaļas nevis mehāniskus slēdžus.
Logu folijas
Logu folijas ir mazāk sarežģītas, un tiek uzskatītas par novecojušu metodi, kas ietver  plānas folijas sloksnes līmēšanu uz stikla iekšpusē un kontrolējot ar mazjaudas elektrisko strāvu caur to. Laužot stiklu  praktiski garantēti pārrauj foliju un pārtrauc signāla  ķēdi.
Siltuma noteikšanas sistēma
Vairums sistēmu var tikt aprīkotas ar dūmu, karstuma un / vai oglekļa monoksīda detektoriem. Tie ir arī pazīstami kā 24 stundu zonu detektori . Dūmu detektori un karstuma detektori pasargā no ugunsgrēka riska un oglekļa monoksīda detektori pasargā no oglekļa monoksīda izplatīšanās riska.
Pasīvā magnētiskā lauka atklāšana
Šī drošības sistēma ir balstīta uz magnētisko anomāliju noteikšana principu. Sistēma izmanto elektromagnētiskā lauka ģeneratoru un signāls tiek pieslēgts diviem vadiem kas darbojas paralēli. Abi vadi novilkti pa perimetru un parasti tiek uzstādīti aptuveni 5 collas intervālu uz augšu no sienas vai par 12 "/ 30 cm zem zemes. Vadi tiek savienoti ar signāla procesoru, kas analizē jebkādas izmaiņas magnētiskajā laukā.
Drošības sistēmas sensora kabeļi var būt iestrādāti  gandrīz jebkura veida sienas augšpusē, lai nodrošinātu regulāru sienas
Elektriskā lauka atklāšana
Sistēmu var uzstādīt uz ēku perimetru, žogiem, un sienām. Tā ir arī iespēja uzstādīt brīvi stāvošu uz īpašiem balstiem. Sistēma izmanto elektromagnētiskā lauka ģeneratoru kam pieslēgts viens vads, ar citu sensoru vadu paralēli tam. Abi vadi palaisti pa perimetru un parasti tiek uzstādīti aptuveni ar 800 milimetrus intervālu. Paralēlais sensoru vads ir savienots ar signālu procesoru, kas analizē:
 -   amplitūdas maiņu (masas ielaušanās),
 -   kursa izmaiņas (aprites ielaušanās),
 -  iestatītais traucējumi laiks (laika intervāls priekš ielaušanās objektā).
Šie parametri nosaka  ielaušanās raksturu un kad visi trīs tiek konstatēti vienlaicīgi,  tiek ģenerēts trauksmes signāls.
Barjera var sniegt aizsardzību no zemes līdz aptuveni 4 metru augstumā. Tā parasti ir konfigurēta zonās apmēram 200 metru garumā atkarībā no sensoru vada.
 Plusi: zemas izmaksas, viegli uzstādīt, neredzama perimetra barjera.
 Mīnusi: ļoti jutīgi pret laika apstākļiem kā lietu, sniegu un miglu kas varētu izraisīt sensora darbības pārtraukumus. Jānodrošina sterilu perimetra teritorijas līniju, jo koki, krūmi vai jebkas, kas bloķē gaismu izraisītu viltus trauksmi vai atklāšanas pārtraukumus.
Mikroviļņu barjeras
Mikroviļņu barjeras darbība ir ļoti vienkārša. Šis ierīces tips rada elektromagnētisko staru izmantojot augstas frekvences viļņus, kas izplatās no raidītāja uz uztvērēju, veidojot neredzamu bet jūtīgu zonas aizsardzību. Kad uztvērējs konstatē izmaiņas barjeras stāvoklī  (un tādējādi konstatē ielaušanos), sistēma sāk detalizētu situācijas analīzi. Ja sistēma uzskata signālu par reālu ielaušanos, tā ģenerē trauksmes signālu analogā vai ciparu formātā.
 Plusi: zemas izmaksas, viegli uzstādīt, neredzama perimetra barjera.
 Mīnusi: dārgi, īsas zonas, kas nozīmē vairāk elektroniku (vairāk naudas), vairāk viltus trauksmes, jo tas nevar atšķirt kaķi no cilvēka. Patiesībā tās nedarbojas pieteiekami labi, jo ekstrēmi laika apstākļi izraisa viltus trauksmes.
Mikrofona efekta sistēmas
Mikrofonu sistēmas parasti balstās uz  ielaušanās mēģinājuma radītu iedarbi uz sensora kabeli . Parasti mikrofonu  sistēmas uzstāda kā sensoru kabeli piestiprinātu pie stingra drāšu režģa žoga, tomēr dažas specializētās versijas šo sistēmu var uzstādīt arī kā zemē ieraktu sensora kabeli. Atkarībā no izvēlētās versijas , tās var būt jūtīgas pret dažāda līmeņa trokšņiem, vai vibrāciju. Sistēma ir balstīta uz koaksiālo vai elektromagnētisko sensora kabeli ar kontrolieri, kam ir spēja izšķirt signālus par kabeļa aizskaršanu vai mēģinājumu sagriezt žogu, kāpšanu pār žogu, vai sliktiem laika apstākļiem.
    Plusi: ļoti lēti, ļoti vienkārša konfigurācija, viegli uzstādīt.
  Mīnusi: dažām sistēmām ir augsts viltus nostrāžu skaits, jo ​​daži no šiem sensoriem varētu būt pārāk jūtīgi. Dažām sistēmām, izmantojot DSP (digitālā signāla apstrāde) izdodas samazināt viltus nostrādes līdz minimumam.
 Optiskās šķiedras kabeļi
Optisko šķiedru kabeli var izmantot, lai atklātu iebrucēju mērot starpību gaismas daudzumā kas nosūtīts un saņemts atpakaļ pa optisko dzīslu. Ja kabelis ir traucēts, gaisma "noplūst"  un uztvērējs būs atklās atšķirību no normālas saņemtās gaismas daudzuma. Kabeli var pievienot tieši pie drāšu režģa žoga vai piestiprināt uz dzeloņstiepļu vada. Šis dzeloņstieples vada variants nodrošina labu fizisko preventīvu, kā arī sniedz tūlītēju trauksmi, ja lente ir samazināta vai stipri izkropļota.
Plusi: ļoti līdzīgs Microphonic sistēmai, ļoti vienkārša konfigurācija, viegli uzstādīt.
Mīnusi: augsto viltus trauksmi vai nav vispār trauksmes sistēmām, kas izmanto gaismas, kas izplūst no optiskās šķiedras. Polarizācijas maiņas sistēma ir daudz jutīgāka, bet viltus trauksmes atkarīgas no trauksmes apstrādes.