Apsardzei
Apsardzes signalizācijas iekārtas, projektēšana, montāža, apkopes.
Apsardzes sistēma ir sistēma, kas paredzēta, lai atklātu ielaušanos - neatļautu ienākšanu - ēkā vai teritorijā. To sauc arī par apsardzes signalizāciju, drošības sistēmu, signalizācijas sistēmu, ielaušanās atklāšanas sistēmu, perimetra apsardzes sistēmu u.c.
Ielaušanās (apsardzes) signalizācija tiek izmantota dzīvojamo, tirdzniecības, rūpniecības un militāro īpašumu aizsardzībai pret ielaušanos (zādzība) vai īpašuma bojājumu, kā arī personu aizsardzībai pret iebrucējiem. Auto signalizācija aizsargā transportlīdzekļus un to saturu. Cietumos arī izmanto drošības sistēmas, lai kontrolētu ieslodzītos.
Apsardzes signalizācijas sistēmas kalpo vienotam mērķim - aizsardzība pret zādzībām un uzbrukumiem; kombinētas ( apsardzes un ugunsdrošības ) sistēmas nodrošina gan uguns gan ielaušanās aizsardzību. Ielaušanās signalizācijas sistēmas var apvienot arī ar slēgtas (CCTV) televīzijas uzraudzības sistēmu, lai automātiski ierakstītu iebrucēju darbības, un ar piekļuves ACCESS sistēmu, lai piekļūtu elektriski aizslēgtām durvīm. Sistēmas var but nelielas, sākot ar nelielu apsardzes signalizāciju līdz sarežģītai integrētas apsardzes sistēmai ar datoru uzraudzību un kontroli.
Sensoru veidi
- Pasīvie infrasarkanie detektori;
- Ultraskaņas detektori;
- Mikroviļņu detektori;
- Fotoelektriskās barjeras;
- Stikla plīšanas detektori;
- Dūmu, karstuma un oglekļa monoksīda detektori;
- Vibrācijas vai inerces sensori;
- Pasīvā magnētiskā lauka atklāšanas sensori;
- Elektriskā lauka sensori;
- Mikroviļņu barjeras
- Mikrofona sistēmas
- Stiepļu žogu sistēmas
- Optiskā kabeļa vibrācijas sistēmas;
Sistēmas savienojumi:
- Vadu apsardzes signalizācijas sistēmas
- Bezvadu (radio ) apsardzes sistēmas
- Hibrīdas apsardzes signalizācijas sistēmas.
Visvienkāršākā signalizācija sastāv no viena vai vairākiem sensoriem, lai atklātu iebrucēju, un brīdinošas ierīces, kas norāda ielaušanos. Tomēr, tipiskas telpas drošības signalizācijas ietver šādas sastāvdaļas:
- Telpu vadības bloks (PCU), vai panelis: "processors" , tas uzrauga sensoru ieejas, apsardzes statusu, un ieslēdz signālu par ielaušanos.
- Sensori: Ierīces, kuras atklāj ielaušanos. Sensorus var novietot pa aizsargājamās teritorijas perimetru, tā iekšpusē vai kombinēti. Devēji var atklāt iebrucēju ar dažādām metodēm, piemēram, atvēršanas uzraudzība durvīm un logiem , vai, uzraugot (tukšu) aizslēgtu telpu pret kustību, skaņu, vibrāciju, vai citiem traucējumiem.
- Brīdināšanas ierīces: Tie norāda trauksmes stāvokli. Visbiežāk tie ir zvani, sirēnas, un / vai bākugunis. Brīdināšanai ierīces kalpo diviem mērķiem - brīdinājums iemītniekiem par ielaušanos, un indikācija par objektu pārvietošanos vai stāvokli.
- Tastatūras: mazas vadības ierīces, parasti sienas, kas nodrošina cilvēka saskarsmi ar sistēmu. Papildus pogām, tastatūras parasti satur indikatorus, nelielus displejus, vai abus.
- Savienojumi starp sastāvdaļām. Tas var būt ar vadiem , vai bezvadu -radio, IP, GSM u.c..
- Papildus pašām apsardzes sistēmām, tiek piesaistīta fiziskā apsardze vai uzraudzības dienests. Gadījumā, ja apsargājamās telpas kontrolē centrālā novērošanas stacija ( apsardzes postenis ) apsargi stacijā saņem signālu un atbilstoši rīkojas, piemēram, sazinoties ar īpašniekiem, paziņojot policijai, vai nosūtot apsardzes brigādi uz objektu. Šādus signālus var pārsūtīt, izmantojot īpašas signalizācijas līnijas, tālruņa līnijas, vai internetu.
Sensoru tipi:
Pasīvos infrasarkanos sensorus izmanto, lai noteiktu kustību. Pasīvais infrasarkano staru (PIR) kustības detektors ir viens no visbiežāk izmantotajiem sensoriem mājsaimniecību un mazo uzņēmumu vidē. Tie piedāvā pieejamu un uzticamu funkcionalitāti. Termins pasīvais attiecas uz faktu, ka detektors nerada vai neizstaro savu enerģiju, tas uztver tikai atklātu siltuma enerģiju kuru izstaro vai atstaro citi objekti.
Stingri ņemot, PIR sensori neatklāj kustību, drīzāk tie atklāj pēkšņas temperatūras izmaiņas konkrētā punktā. Ielaušanās brīdī temperatūra paaugstināsies no istabas temperatūras līdz ķermeņa temperatūrai, un tad atkal atpakaļ. Temperatūras izmaiņa izraisa nostrādi.
PIR sensori var tikt uzstādīti pie sienas vai pie griestiem, un darbības lauks var būt šaurs"punkta" detektori līdz 360 grādu leņķim. PIR detektoriem nepieciešama barošanas sprieguma padeve papildus atklāšanas signāla ķēdei.
- Ir jābūt objekta kustībai uz vai prom no uztvērēja,
- Objekta kustībai jārada izmaiņas ultraskaņas frekvencē attiecībā pret raidīšanas frekvenci.
Ultraskaņas detektori izstaro ultraskaņas signālu aizsargājamā teritorijā . Skaņas viļņi atstarojas no cietiem priekšmetiem (piemēram, apkārtējās grīdas, sienas un griestiem) un tad atgriežas uz uztvērēju. Jo ultraskaņas viļņi tiek nosūtīti pa gaisu, un cietu virsmu objekti parasti atspoguļo lielāko daļu no ultraskaņas enerģijas, bet mīkstās virsmas uzsūc visvairāk enerģijas.
Ja virsmas ir stacionāras, atstaroto viļņu frekvence būs vienāda ar nosūtīto frekvenci. Pēc frekvences izmaiņas biežuma izmantojot Doplera principu, personai vai objektam virzoties uz vai prom no detektora. Šāds notikums izsauc trauksmes signālu. Šī tehnoloģija ir uzskatāma par novecojušu, un šie detektori netiek plaši pielietoti.
Mikroviļņu detektori reaģē uz atstarotās enerģijas nobīdes biežumu, fāzes nobīdi, vai pēkšņu atstarotās enerģijas līmeņa samazināšanos. Kāda no šīm ietekmēm var norādīt uz kustību vai ielaušanos.
Seismiskie stikla plīšanas detektori, parasti sauc par "šoka sensoriem" ir atšķirīgi, jo tie ir uzstādīti uz stikla rūts. Ja stikls saplīst tas rada īpašas šoka frekvences, kas izplatās caur stiklu un bieži caur loga rāmi un apkārtējām sienām un griestiem. Raksturīgi, visintensīvāk radītās frekvences ir no 3 līdz 5 kHz, atkarībā no stikla veida un plastmasas starpslāņa klātbūtnes. Seismiskie stikla plīšanas detektori "sajūt" šīs šoka frekvences un savukārt rada trauksmes stāvokli.
Samērā jaunos sensoros izmanto pjezoelektriskas sastāvdaļas nevis mehāniskus slēdžus.
Drošības sistēmas sensora kabeļi var būt iestrādāti gandrīz jebkura veida sienas augšpusē, lai nodrošinātu regulāru sienas
- amplitūdas maiņu (masas ielaušanās),
- kursa izmaiņas (aprites ielaušanās),
- iestatītais traucējumi laiks (laika intervāls priekš ielaušanās objektā).
Šie parametri nosaka ielaušanās raksturu un kad visi trīs tiek konstatēti vienlaicīgi, tiek ģenerēts trauksmes signāls.
Barjera var sniegt aizsardzību no zemes līdz aptuveni 4 metru augstumā. Tā parasti ir konfigurēta zonās apmēram 200 metru garumā atkarībā no sensoru vada.
Plusi: zemas izmaksas, viegli uzstādīt, neredzama perimetra barjera.
Mīnusi: ļoti jutīgi pret laika apstākļiem kā lietu, sniegu un miglu kas varētu izraisīt sensora darbības pārtraukumus. Jānodrošina sterilu perimetra teritorijas līniju, jo koki, krūmi vai jebkas, kas bloķē gaismu izraisītu viltus trauksmi vai atklāšanas pārtraukumus.
Plusi: zemas izmaksas, viegli uzstādīt, neredzama perimetra barjera.
Mīnusi: dārgi, īsas zonas, kas nozīmē vairāk elektroniku (vairāk naudas), vairāk viltus trauksmes, jo tas nevar atšķirt kaķi no cilvēka. Patiesībā tās nedarbojas pieteiekami labi, jo ekstrēmi laika apstākļi izraisa viltus trauksmes.
Plusi: ļoti lēti, ļoti vienkārša konfigurācija, viegli uzstādīt.
Mīnusi: dažām sistēmām ir augsts viltus nostrāžu skaits, jo daži no šiem sensoriem varētu būt pārāk jūtīgi. Dažām sistēmām, izmantojot DSP (digitālā signāla apstrāde) izdodas samazināt viltus nostrādes līdz minimumam.
Mīnusi: augsto viltus trauksmi vai nav vispār trauksmes sistēmām, kas izmanto gaismas, kas izplūst no optiskās šķiedras. Polarizācijas maiņas sistēma ir daudz jutīgāka, bet viltus trauksmes atkarīgas no trauksmes apstrādes.